• Poniedziałek-piątek 9:00 - 20:00
  • Sobota 9:00 - 18:00
  • Niedziela handlowa 10:00 - 16:00

Stara Kuźnia

Zakupy w historycznym miejscu

w centrum Grudziądza

Zakupy w historycznym miejscu

Stara Kuźnia to 1200 metrów kwadratowych powierzchni handlowo-usługowej zlokalizowanej w centrum Grudziądza, to także jedna z pierwszych galerii handlowych w mieście. 130 miejsc parkingowych, atrakcyjna lokalizacja i zróżnicowana oferta handlowa czynią to nasiąknięte historią miejsce często wybieranym przez Klientów celem.

Zapraszamy!

Historia Starej Kuźni

W przeszłości Stara Kuźnia była częścią Fabryki Maszyn i Narzędzi Rolniczych, założonej przez Augusta Ventzkiego w 1882 r. Początkowo był to mały warsztat naprawy narzędzi rolniczych.



W 1898 r. podczas konkursu orki w Rothehaus na terenie Westfalii, Alfred Ventzki zaprezentował jedno-skibowy pług koleśny, przeznaczony do głębokiej orki. Wyrób Ventzkiego zdeklasował konkurencję zdobywając pierwszą nagrodę. Pług ten nazwano „Zwycięzcą z Rothehaus”, a wkrótce przyjęła się jego potoczna nazwa „Zwycięzca”. Maszyna ta, ciągle modyfikowana i ulepszana, wyprodukowana i sprzedana w setkach tysięcy sztuk, ugruntowała pozycję i renomę grudziądzkiej firmy na rynku maszyn rolniczych. To przyczyniło się do szybkiego rozwoju i rozbudowy zakładu Ventzky’ego. Powierzchnia fabryki powiększała się, powstawały kolejne hale produkcyjne.


Budynek kuźni został wybudowany w 1906 roku.

W 1914 r. firma zatrudniała ponad 700 osób. Po powrocie Grudziądza do Polski, fabryka zmieniła nazwę na UNIA Spółka akcyjna Pomorska Fabryka Maszyn. Zakład posiadał swoje przed-stawicielstwa w wielu krajach i był jednym z wiodących w swojej branży w Europie i na świecie. W 1939 r. fabryka zatrudniała 1 378 osób. Podczas II Wojny Światowej kiero-wana przez syna założyciela – Rudolfa Ventzkiego firma ukierunko-wała się na potrzeby produkcji wojennej dla armii III Rzeszy.
W 1948 r. zakład znacjonalizowano i jako Fabryka Narzędzi Rolniczych „Unia” kontynuował profil produkcji z okresu międzywojennego.


W okresie reformacji ustrojowej przełomu lat 80. i 90. XX w. zakład wpadł w pułapkę kredytową, co unie-możliwiło inwestycje. Postępujący spadek produkcji i sprzedaży dopro-wadziły do postawienia zakładu w stan likwidacji. W 1995 r. znak firmowy UNII wraz z częścią hal i maszyn zostały wykupione. Także Stara Kuźnia i przyległe działki sprzedano prywatnym inwestorom.


Obecnie Stara Kuźnia jest siedzibą galerii handlowej.

0
metrów kwadratowych powierzchni handlowej
0
lokale handlowe
0
miejsc parkingowych